4jm ->API aplikace

API aplikace

Co je to vlastně API a k čemu je dobré. API (zkratka pro Application Programming Interface) označuje v rozhraní pro programování aplikací. Jde o sbírku procedur, funkcí, tříd či protokolů nějaké knihovny (ale třeba i jiného programu nebo jádra operačního systému), které může programátor využívat. API určuje, jakým způsobem jsou funkce knihovny volány ze zdrojového kódu programu.API

K čemu se tedy může hodit?

Představme si, že potřebujeme poskytnout data v naší aplikaci nějaké třetí straně, aplikaci nebo obecně všem uživatelů. Samozřejmě není možné poskytnou neomezený přistup do aplikace nebo dokonce přímo do databáze. Tím by  jsme zásadně ohrozili bezpečnost a chod celé aplikace. V tomto případě je vhodné vystavit právě API (rozhraní pro připojení), které přesně definuje práva a možnosti připojeného subjektu.

Mám zájem o API

API je možné obvykle zabudovat do již běžící aplikace. Samozřejmě nelze určit obecně jako moc to zabere času a co vše bude možné přes API realizovat. Platí, že čím lépe je aplikace vystavěna a strukturována, tím snáze se API implementuje. Proto je dobré nejdříve provést analýzu současného řešení a poté se můžete rozhodnou jako variantu z předložených možností si vyberete.

Připojení na API

Krom vystavení vlastního API je také možnost naopak aplikaci k nějakému již existujícímu API připojit. API existuje celá řada a jedním z často připojovaných API je například platební prána. Ano i platební brána je v dnešní době obvykle klasické API, i když existují bohužel i výjimky, které API ještě neumí.

Určitě jste také slyšeli pojem API bankovnictví. Většina bank (dnes je to dokonce povinnost daná EU) má API, ke kterému se lze připojit z jiné aplikace (účetní software, eshop) a sledovat například pohyby na účtu. Vše je samozřejmě velmi špičkově zabezpečeno. Není potřeba se nikterak obávat.

Existujících API je mnoho. Pokud máte zájem API vytvořit nebo se k nějakému připojit kontaktujte nás a my vám řekneme více.